Denisa Golgotă, bronz la sărituri. Argint în finala de la sol!

Gimnasta din comuna gorjeană Alimpeşti a câştigat medalia de bronz la campionatul european de la Glasgow. Denisa Golgotă a reuşit calificarea în finalele pe aparate de la sol (13.166) şi sărituri (13,999), unde a obţinut a cincea notă la ambele.

Duminică, Denisa a intrat în lupta pentru medalii. Prima a câştigat-o la sărituri, unde s-a clasat pe locul trei. Românca a obţinut notele 14.500 şi 13.833, având o medie de 14.166. Aurul i-a revenit sportivei Boglarka Devai din Ungaria, cu 14.349, urmată de Angelina Melnikova din Rusia, cu 14.233, care a luat argintul.

Denisa Golgotă a cucerit o nouă medalie în finala de la sol, unde s-a clasat a doua. A fost a doua medalie a României şi a Denisei Golgotă la această ediţie a CE. La sol, românca a fost notată cu 13.600, prima poziţie revenindu-i franţuzoaicei Melanie de Jesus, cu 13.766, iar bronzul belgiencei Axelle Klinckaert, cu 13.400.

Echipa feminină de gimnastică a României, compusă din Denisa Golgotă (Gorj), Carmen Ghiciuc, Laura Iacob şi Nica Ivănuş, s-a clasat pe locul 12 în concursul de calificare al Campionatelor Europene 2018 de la Glasgow şi a ratat calificarea în finala competiţiei pe echipe. România a obţinut un total de 147,663 puncte, în timp ce echipa clasată pe locul 8 (Ucraina), ultima care a prins finala, a avut un total de 153,163 puncte. Anamaria Ocolişan s-a accidentat la antrenamentul oficial şi nu a putut să ajute echipa.

La paralele, Denisa Golgotă s-a clasat a 14-a cu 12,833. (A.P.)

Vizualizări: 3,907