Energia a pierdut meciul de debut

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari nu au reuşit un debut cu dreptul în acest retur de sezon, echipa lui Theo Evans fiind învinsă la Braşov la limită cu scorul de 75-74. Braşovenii porneau ca favoriţi cum şi anunţase tehnicianul gorjenilor care a început partida cu cele două noi achiziţii, Voinescu şi Hafford. Braşovenii au fost în avantaj în primul sfert şi au reuşit să se impună cu scorul de 20-18. Energia a revenit în sfertul doi şi a preluat conducerea, scor 22-23 în minutul 12  dar gazdele au revenit până la pauză când avantajul le-a fost net favorabil, scor 39-31. Deşi s-a descurcat mai bine decât mai bine decât mai vechii jucători ai Energiei, nou venitul Adrian Voinescu, nu a reuşit să întoarcă rezultatul dar a mai ridicat echipa atunci când avea căderi Energia urmărind îndeaproape adversarul.

Şi încheind jocul cu un punct doar în urma celor de la Braşov. Acest lucru nu-i consolează însă pe gorjenii care în etapa viitoare primesc vizita celor de la Asesoft Ploieşti, campionii României venind ca favoriţi la Târgu Jiu.