Energia a uitat să câştige

Eşecurile dureroase cu Benfica şi Constanţa lasă urme la Energia. Handbaliştii lui Andrieş nu şi-au revenit nici în meciul de la Satu Mare, acolo unde ţinteau o victorie fără probleme. Victorie care le-a scăpat însă printre degete. Energia a condus cu 24 la 21 cu 4 minute înainte de final dar nu a reuşit decât un egal, 25 la 25. Energia nu a mai câştigat de o lună de zile şi a rămas cu doar două victorii oficiale în 2012, la Călăraşi şi acasă cu Ştiinţa Bacău. „Putem spune că e un semieşec după cum s-au desfăşurat treburile în teren, dar e un punct câştigat. Nu am reuşit să gestionăm finalul de joc, am avut 24-21 în minutul 56, din păcate, arbitrajul a avut câteva momente chiar penibile. Chiar la ultima fază, Apolzan a fost faultat pe aruncare, adversarul era în semicerc şi nu a acordat nimic. Din păcate, am făcut doar un egal. Toată lumea este supărată. Toţi ne-am propus să câştigăm şi nu am reuşit. Am avut discuţii cu jucătorii, trebuie să facem o analiză clară pentru că linia de nouă metri continuă să fie într-un con de umbră. În momentul când trei interi marchează patru goluri pe meci e o problemă. Aceşti jucători nu sunt într-o formă bună şi nu ajută echipa foarte mult. Suntem într-un moment mai delicat şi trebuie să reuşim să ieşim din această pasă neagră. Avem două jocuri acasă, cu CSM Ploieşti şi CSM Bucureşti, la prima vedere uşoare şi contează foarte mult pentru moral, dar sunt la fel de grele ca toate celelalte”, a declarat Andrieş. Şeful Gore Popescu e foarte supărat după acest rezultat dar spune că are nimic să-i reproşeze antrenorului. Linia de 9 metri e punctul slab al gorjenilor, acolo unde Păiuş trece printr-o eclipsă de formă. (C.D.)