Eşec pentru CSM Târgu Jiu în meciul cu Steaua

CSM Târgu Jiu a încheiat turul de campionat din Liga Naţională cu o înfrângere pe terenul echipei Steaua Bucureşti. Formaţia gazdă s-a impus cu scorul de 86-78, într-un meci care a contat pentru etapa a-15-a din Liga Naţională.

Scorul pe sferturi a fost 22-21,15-19, 25-14, 24-24. Americanul Kevin Allen, cu 19 puncte marcate, a fost cel mai bun om al grupării gorjene. Deşi au intrat în avantaj la pauza mare şi au dat senzaţia că pot pleca cu o victorie de la Bucureşti, elevii lui Jordanco Davitkov au pierdut sfertul trei la o diferenţă de 11 puncte, care în final s-a dovedit a fi decisivă în economia finală a meciului.

Jordanco Davitkov a început meciul din Sala „Mihai Viteazul” cu următorul „5”: Porter Troupe, Kevin Allen, Brandon Sly, Stefan Glogovac şi Octavian Ilie. Steliştii au fost cei care au deschis tabela şi au pus repede 4-0 în dreptul lor iar scorul primului sfert a fost 22-21 pentru gazde. Sfertul doi a început tot cu Steaua la conducere dar CSM Târgu Jiu a câştigat cu 19-15 şi a intrat la vestiare cu un avans de 3 puncte, scor 40-37. Steaua s-a impus în sfertul trei cu scorul de 25-14, un avantaj care în cele din urmă s-a dovedit a fi decisiv în stabilirea echipei câştigătoare pentru că ultimul act s-a încheiat egal, scor 24-24, iar victoria a revenit Stelei, care s-a impus cu 86-78.

Kevin Allen a totalizat 19 puncte, 10 recuperări, Malik Morgan a adăugat 18 puncte, 7 pase decisive, iar Brandon Sly și Porter Troupe au terminat acest meci cu câte 11 puncte fiecare.