Medalii la maraton

Atleţii gorjeni au dominat Campionatul Naţional de Maraton (42,195 km) desfăşurat la Bucureşti. În proba masculină, podiumul a fost acaparat de sportivii de la CS Pandurii Târgu Jiu antrenaţi de Viorica Dima. Astfel, Daniel Lupulescu a luat medalia de aur cu timpul de 2 ore, 25 de minute şi 25 de secunde şi a fost urmat de Eugen Şorop (2h 28’ 45’’) şi Gabriel Gorun (2h 28’ 47’’). Pe echipe s-a impus evident CS Pandurii cu un avans de 22 minute şi 30 de secunde faţă de locul 2 ocupat de CSM Cluj Napoca! „Am luat premii, mai multe ca niciodată. Am mai avut acum doi ani doi sportivi pe podium, dar trei niciodată”, a spus Viorica Dima. La feminin atleta antrenată de Ion Bură, Laura Popescu a ocupat locul 3 la general (2h 52’ 34’’) la 3 minute şi 40 de secunde de învingătoarea Liliana Danci de la CSM Reşiţa. La categoria tineret 1 însă, Laura a luat medalia de aur. La semimaratonul internaţional în proba masculină, Alexandru Staicu, elev al Vioricăi Dima, a obţinut locul 3 (1h 10’ 59’’) la 3 minute şi jumătate de învingătorul Andrei Ştefana. Staicu a încasat şi 300 de euro pentru această performanţă. La feminin, Elena Moagă, antrenată de Ion Bură, a ocupat locul 2 (1h 18’ 26’’) la 1 minut şi 45 de secunde de învingătoarea Paula Todoran. Moagă a luat şi ea 400 de euro pentru locul 2.