N-a fost deloc ușor cum credea Nikolic!

Nikolic era convins ca bate lejer Giurgiu dar s-a inselat amarnic. Baschetbalistii sai s-au chinuit groaznic sa invinga o echipa aflata inca in doliu dupa moartea americanului Hardy. Energia s-a impus cu 82 la 79 in final gratie omului spectacol, Louis Darby.

Sârbul Nikolic se gândea că cei de la Giurgiu vin în excursie la Tg Jiu. N-a fost deloc aşa. Energia a început mai bine jocul, a condus repede la 10 puncte dar la pauză mai avea doar 4 avans. Cei de la Giurgiu au preluat iniţiativa în sfertul 3 şi conduceau cu 58 la 55 înaintea ultimelor 10 minute. Minute în care însă a ieşit la rampă Louis Darby.  Darby a înscris 9 puncte dintr-un foc şi a ajuns la cota 18 pe durata întregii partide. A fost suficient ca Energia să obţină o victorie la limită cu 82 la 79. Trupa lui Nikolic a fost chinuită serios de o echipă care încă se resimte după tragedia din urmă cu 2 luni de zile. Moartea jucătorului american Chauncey Hardy a determinat plecarea lui Theo Evans de la Giurgiu dar şi a multora dintre jucători. Dintre cei care au rămas, Stojakovic a ieşit în evidenţă, cu 27 de puncte reuşite contra Energiei. ”Este foarte important că nu am pierdut acest meci, pentru că înainte de acesta confruntarea și de asemenea de cea de la Otopeni, ne-am impus să câștigăm aceste două partide. După tragedia care s-a abătut asupra lor, ei mai au acum doar 5-6 jucători, care însă nu pot duce un meci întreg. Surpriza pentru mine, însă rămân cele 79 de puncte înscrise de ei”, a spus Nikolic la final. ”Nu meritau să câștige!”, a contrat antrenorul oaspeților, Alin Guță.