Răpuşi de moldoveni

Ce au luat pe mere, au dat pe pere! După victoria cu Dinamo, handbaliştii Energiei au pierdut acasă contra celor de la Suceava, scor 26 la 28.

Energia Pandurii – Bucovina Suceava 26-28 (11-14),Tg Jiu, spectatori: 700.

Cei mai buni marcatori: Apolzan (9g), Mazilu (4)/Gavriloaia (7) Acatrinei (5).

Arbitrii au stricat showul !

Energia avea nevoie neapărată de victorie cu Suceava. Nu a fost să fie însă aşa, oaspeţii reuşind să dea o replică puternică. Suceava a condus la 3 goluri la pauză şi a menţinut avansul în partea a doua. Şandru a ratat un atac decisiv la 26-26 iar oaspeţii au mai înscris de 2 ori. Showul din teren a fost stricat de prestaţia celor doi arbitrii, Nica şi Barbu care au dat o mulţime de decizii nepopulare. Aceştia l-au eliminat aiurea 2 minute pe portarul Dragomir şi la fel a păţit şi Asoltanei după un contraatac în care ceruse un fault. Gorjenii au atacat la final prestaţia celor 2 fluieraşi piteşteni dar trebuie să fie conştienţi că nu trebuiau să ajungă să joace la ora la care au vrut oaspeţii. Aceştia au rămas iniţial înzăpeziţi pe drum, conform propriilor mărturii, au cerut ca meciul să se joace la ora 11 dimineaţa cum le convenea lor şi, în ciuda protestelor gorjenilor care vroiau la ora 18, Federaţia le-a dat dreptate moldovenilor. „Din punct de vedere obiectiv meciul acesta trebuia să se amâne pentru că au rămas înzăpeziți. Dacă nu se înțeleg echipele, atunci se joacă la ora oficială stabilită de Federația Română de Handbal, adică duminică, la ora 11:00. A fost o victorie pe care, până la urmă, cei de la Suceava au meritat-o. Au fost mai determinați decât noi. Am ratat foarte, foarte mult, mai ales în prima repriză. Cei doi arbitri se apropie de pensie și nu ar mai trebui să arbitreze. Nu pentru că au avantajat una sau alta din echipe, ci pentru modul în care arbitrează. Este de-a dreptul scandalos! Isterizează jucătorii, băncile de rezervă, cât și spectatorii. Eu cred că în acest meci, spectatorii au fost iritați din minutul 1 până în minutul 60 prin modul de arbitraj”, a răbufnit la final şeful Energiei, Gore Popescu.