România a ratat calificarea, dar a câștigat publicul

România a fost învinsă, joi, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret. Tinerii "tricolori" au condus la pauză, cu 2-1. Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală.

Au marcat: Puşcaş '26 (p), '44 / Amiri '21, '90+4, Waldschmidt '51 (p), '90

0-1, min. 21: Man nu a profitat de mare greşeală a germanilor în defensivă. Mingea a fost respinsă şi a ajuns la Amiri, care a luat o acţiune pe cont propriu de la mijlocul terenului şi a marcat cu un şut de la marginea careului, chiar dacă la un moment dat a fost tras de tricou de Manea;

1-1, min. 26: În minutul 24, Hagi a fost faultat în careu de Baumgartl, iar arbitrul a dictat penalti după ce a consultat VAR. Puşcaş a transformat lovitura de la 11 metri, în ciuda faptului că Nubel a ghicit colţul unde a trimis balonul atacantul român;

2-1, min. 44: Deschis excelent de Hagi, Ivan a centrat perfect de pe partea stângă şi Puşcaş a înscris cu capul;

2-2, min. 51: Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a dictat penalti. Infracţiunea a părut că începe în afara careului, dar arbitrul nu a consultat VAR-ul. Waldschmidt a transformat lovitura de la 11 metri. Şi Radu a ghicit coluţul, dar nu a putut respinge balonul;

2-3, min. 90: Waldschmidt a marcat dintr-o lovitură liberă de la aproxiamtiv 20 de metri.

2-4, min. 90+4: În minutul 90+2, Paşcanu a fost eliminat pentru că l-a faultat pe Nmecha. Amiri a înscris din lovitura liberă de la 18 metri, dictată de arbitru.

Vizualizări: 1,110