România a remizat cu Irlanda de Nord în grupele Ligii Națiunilor

Româia a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1, în etapa a șasea din grupele Ligii Națiunilor. În urma acestui rezultat naţionala lui Mirel Rădoi a urcat în urna a doua pentru tragerea la sorți a preliminariilor Campionatului Mondial.

Tricolorii lui Mirel Rădoi au tremurat serios în Irlanda. Gazdele au deschis scorul în minutul 56, iar România nu reușea să găsească drumul către egalare.  Selecționerul a făcut mai multe schimbări, dar cea care l-a salvat a fost introducerea lui Eric Bicfalvi, în minutul 74.

Fotbalistul lui FC Ural a restabilit egalitatea în minutul 81, după o centreare perfectă a lui Florin Tănase și o combinație frumoasă a căpitanului de la FCSB cu Răzvan Marin.

În urma rezultatului de la Belfast, coroborat cu victoria la scor a Serbiei cu Rusia, 5-0, România urcă pe locul 20 în clasament, în dauna Rusiei, și va fi în urna a doua.

În acest moment, în clasamentul FIFA, România are 1465.59 de puncte ,iar Rusia are 1461.53. Tragerea la sorți pentru preliminariile CM 2022 este programată pentru 7 decembrie 2020.

Cum arată urnele pentru preliminariile CM 2022:

Urna 1: Belgia, Franța, Anglia, Portugalia, Spania, Italia, Danemarca, Croația, Germania, Olanda

Urna 2: Elveția, Polonia, Suedia, Țara Galilor, Austria, Ucraina, Turcia, Serbia, Slovacia, România

Urna 3: Rusia, Irlanda, Norvegia, Ungaria, Cehia, Scoția, Islanda, Irlanda de Nord, Finlanda, Bosnia,

Urna 4: Grecia, Slovenia, Macedonia de Nord, Muntenegru, Albania, Bulgaria, Belarus, Israel, Georgia, Luxemburg,

Urna 5: Cipru, Armenia, Feroe, Azerbaijan, Estonia, Kosovo, Kazahstan, Lituania, Letonia, Andorra,

Urna 6: Moldova, Malta, Liechtenstein, Gibraltar, San Marino

Vizualizări: 1,087