Ştiinţa Turceni rămâne lider la judeţ

Ştiinţa Turceni rămâne lider în fotbalul judeţean şi după etapa a 7-a. Trupa lui Cojocaru s-a impus pe teren propriu în derbyul cu Gilortul Tg-Cărbuneşti cu scorul de 1 la 0, prin golul marcat de Stroe în minutul 67. Ştiinţa are astfel maxim de puncte după 7 runde şi aşteaptă cu încredere următorul derby din etapa viitoare, cu Petrofac Ţicleni în deplasare. Campionii de la Ţicleni s-au impus destul de greu în deplasarea de la Amaradia cu scorul de 2 la 1 după ce la pauză scorul era egal, 1 la 1. Golurile celor de la Petrofac au fost marcate de Chiriac şi Amzucu. Tot fotbalul judeţean îşi îndreaptă acum atenţia spre meciul dintre Ţicleni şi Turceni de sâmbătă. Cele două echipe s-au bătut şi anul trecut pentru primul loc iar câştig de cauză a avut Petrofac după 2-2 la Turceni şi 1-1 la Ţicleni. Gilortul Cărbuneşti este echipa care a avut cel mai mult de pierdut în acest sezon, înregistrând eşecuri la limită atât la Ţicleni (1-2) cât şi la Turceni (0-1). Ca în fiecare sezon, campioana de la Gorj va disputa un baraj de promovare pentru accederea în liga a III-a.