Victorie în deplasare pentru Pandurii

Dintre cele trei echipe de Liga 3 din Gorj care evoluează în seria a 7-a a Ligii 3, doar Pandurii a reuşit o victorie în etapa a doua a acestui sezon. Gorjenii s-au întors cu trei puncte din deplasarea de la Caransebeş, după ce au învins cu scorul de 2-0 pe Progresul Ezeriş.

Meciul dintre Progresul Ezeriş şi Pandurii Târgu Jiu s-a încheiat cu scorul de 0-2, oaspeţii de la Pandurii reuşind astfel prima lor victorie în deplasare.

Golurile echipei din Târgu Jiu au fost înscrise de cei mai buni marcatori din perioada pregătirii de vară, Robert Petre în minutul 44 şi Ovidiu Rasoveanu în minutul 90. Aceasta este cea de-a doua victorie din noul sezon pentru Pandurii care s-a instalat în fruntea clasamentului seriei.

Satelitul celei de-a doua echipe din oraş, Viitorul Târgu Jiu 2, a jucat la Cărbuneşti, dar a avut meci pe teren propriu, remizând, scor 0-0 cu Aurul Brad.

Gorjenii de la Gilortul au jucat în deplasare, cu Voinţa Lupac, echipă care s-a impus cu scorul de 3-1, golurile fiind marcate de Cristian Danci (13), Alexandru Avramovici (26, 65), respectiv Bogdan Dănăricu (20), pentru Gilortul.

Trei echipe din această serie sunt la egalitate de puncte, şase, maxim posibile din cele două etape, Pandurii, CSM Deva şi CSM Reşiţa.