Acuzaţii între autorităţi după pierderea peşterilor
Povestea custodiei Nordul Gorjului de Est continuă. Aşadar, au început primele acuze între vechii administratori.
Directorul Muzeului Judeţean „Alexandru Ştefulescu“ a declarat că instituţia pe care o conduce a depus dosar de atribuire în custodie însă doar pentru peştera Polovragi pentru că autorităţile locale nu au reuşit să se înţeleagă pentru a crea un proiect comun pentru toate zonele pierdute acum. Dumitru Hortopan declarat ieri că a depus proiect pentru custodia peşterii Polovragi, deşi din primele declaraţii reieşea că nu au ştiu despre sesiunea de dosare. Acesta spune că proiectul depus de aceştia a fost de 200 de pagini, realizat în colaborare cu Asociaţia Focul Viu, însă chiar şi aşa nu a fost acceptat. „Am depus dar nu am obţinut punctaj. Ştiu şi unde am pierdut. Noi am făcut proiectul în colaborare cu o asociaţie din Bucureşti pentru că aici nu am primit suport, nici de la ocoalele silvice, nici de la primăria Baia de Fier sau de la Salvamont. Sunt sigur că reuşeam dacă colaboram toţi din aceste zone“, a spus Hortopan.
Acesta a mai spus că a vorbit cu administratorul firmei care a preluat peştera Polovragi, care era în subordinea muzeului, şi au stabilit că se vor întâlni săptămâna viitoare în vederea unei colaborări.
Mihuţescu: Nu vor intra în localitatea Baia de Fier
În replică, primarul comunei Baia de Fier, Constantin Mihuţescu, a declarat că nimeni nu i-a cerut să sprijine un proiect realizat de Muzeul Judeţean. Acesta a continuat şi a spus câteva lucruri despre această firmă. „Este o societate de aparatament, o datorie la buget la 87 de milioane de lei vechi şi un profit de un milion de lei şi un patrimoniu de 30 de milioane. Nu are angajaţi, nu poate administra acest teritoriu“, a spus Mihuţescu.
Acesta a spus că oamenii din localitate nu vor permite acestei firme să beneficieze de patrimoniul comunei.
Vizualizări: 186
Distribuie Trimite pe WhatsApp