Remiză pentru Pandurii II în deplasarea de la Severin

FC Drobeta - Pandurii II 2-2 (0-0)

Marcatori: Andrei Stroe '63, Nicuşor Poenaru '80 (pen.) / Constantin Diaconu - '56, Albert Voinea '90+4

Stadion "Municipal", Dr. Tr. Severin, spectatori 800

FC Drobeta : Cioloca - Stroe, Cosma, Gărgălie, Preda - I. Ilie ('90 Mocanu), Mitic - Ştefan, Poenaru ('82 Opriceană), Crişan ('62 Durlea) - Crăciun ('70 Drăcea) Antrenor: Cornel Mihart

Pandurii II : Bănică - A. Dobroiu ('51 Stanciu), Dăianu, Rada, Diaconu - Fărcăşanu, Găman ('73 Poiană), Bertea, Brata ('82 Minciună) - Antohi, Ciucur ('67 Voinea) Antrenor: Florin Bejinaru

Arbitri: Dorin Voina (Reşiţa) - Cristian Radu (Anina), Răzvan Nistoran (Reşiţa)

Liga a III-a a luat startul în weekendul trecut, echipele gorjene care activează în seria a IV-a începând majoritatea cu dreptul noul sezon. Pandurii II au remizat în deplasare la CS Drobeta Turnu Severin scor 2-2, tot o remiză în deplasare înregistrând ieri şi Minerul Mătăsari, scor 0-0 cu Vişina Nouă. Singura victorie a fost înregistrată de Jiul Rovinari, scor 4-1 cu Prometeru Craiova pe terenul din Rovinari, golurile formaţiei gazdă fiind marcate de Şoşoi (2, 38), Fl. Apostol (30), şi antrenorul Cătălin  Trofin (68). Singura dintre formaţiile gorjene care a pierdut în această etapă este Minerul Motru care a fost învinsă în deplasare de FC Piatra cu scorul de 1-0.

Cu patru jucători de la prima echipă în lot, trei dintre ei, Brata, Antohi şi Ciucur evoluând în acest meci titulari, Pandurii II nu a reuşit decât un rezultat de egalitate pe terenul celor de la FC Drobeta Turnu Severin. În faţa a peste 800 de spectatori ai echipei gazdă, Pandurii II putea să se impună în acest meci în care a condus pe tabelă din minutul 56 prin golul marcat de Diaconu. În prima parte a meciului gazdele au avut ocazia deschiderii scorului, în minutul 20, când Adrian Ştefan a fost agăţat în careu iar arbitrul Radu Voina a indicat punctul cu var. Căpitanul severinenilor Milan Mitic a trimis balonul în transversala porţii apărate de Bănică până la finalul primei reprize nici una dintre echipe nereuşind deschiderea scorului. În minutul 56 însă Diaconu l-a învins pe portarul gazdelor, Liviu Cioloca, cu un şut din unghi. Gazdele au reuşit egalarea însă destul de repede, în minutul 63, când Stroe a înscris cu un şut-centrare din colţul careului, care l-a surprins pe portarul Nicuşor Bănică. În minutul 79, FC Drobeta a beneficiat de a doua lovitură de la 11 metri, obţinută tot de Adrian Ştefan. Mijlocaşul adus de la CS Ineu a fost faultat de Radu Dăianu care a primit şi cartonaşul roşu, fiind eliminat, iar Poenaru a transformat şi şi-a adus echipa în avantaj.  În ultimul minut al prelungirilor juniorul de 17 ani al pandurilor, Albert Voinea, a profitat de indecizia defensivei severinene şi a restabilit egalitatea, cu un şut din 8 metri. Preşedintele gazdelor, Vasile Mănescu, s-a declarat după meci mulţumit de jocul echipei şi chiar şi de rezultat având în vedere faptul că echipa din Severin nu a efectuat pregătirea de vară: "După aspectul jocului, meritam să câştigăm. Din păcate, pe greşelile noastre, oaspeţii au reuşit să dea gol în ultima secundă. Băieţii trebuie totuşi felicitaţi pentru modul în care au jucat. Nu mă aşteptam nici eu să ne prezentăm atât de bine la acest prim meci, după doar câteva zile de pregătire". În timp ce Pandurii II a beneficiat şi de cantonament de vară şi de sprijin cu jucători de valoare de la prima echipă, FC Drobeta nu a avut nici măcar 18 jucători care să fie trecuţi pe foaia de joc, neavând nici măcar portar de rezervă, urmând ca abia săptămâna aceasta echipa severineană să legitimeze şi restul jucătorilor pe care îi are în lot.