Rezultatele finale ale alegerilor parlamentare in Gorj

SENAT

Colegiul 1

• Ion Florescu, PSD, 25594 voturi (42,22%)

• Ion Ruşeţ, PDL, 21.290 voturi (35,12%)

• Vasile Creţan, PNL, 9205 voturi (15,18%)

• Ion Răducu, PRM, 2923 voturi (4,82%)

• Marian Durbăcea, PNG, 1305 voturi (2,15%)

• Otto Orient, UDMR, 297 voturi (0,48%)

Colegiul 1 Senat cuprinde colegiile 1, 4 şi 6 pentru Camera Deputaţilor.

Colegiul 2

• Toni Greblă, PSD, 29.527 voturi (49,63%)

• Liviu Andrei, PDL, 18.452 voturi (31,01%)

• Nicolae Bercea, PNL, 6568 voturi (11,04%)

• Gabriela Avram, PRM, 3232 voturi (5,43%)

• Valentin Bălan, PNG, 1421 voturi (2,38%)

• Orban Ferenc, UDMR, 288 voturi (0,48%)

Colegiul 2 de Senat cuprinde colegiile 2, 3 şi 5 pentru Camera Deputaţilor.

CAMERA DEPUTAŢILOR

Colegiul 1

• Dan Ilie Morega, PNL, 7324 voturi (35,13%)

• Ilie Petrescu, PSD+PC, 6205 voturi (29,76%)

• Adrian Gorun, PDL, 5654 voturi (27,12%)

• Gheorghe Caralicea Mărculescu, PRM, 730 voturi (3,5%)

• Gabriel Bîgu, PNG, 327 voturi (1,56%)

Colegiul 1 Camera Deputaţilor cuprinde 16 localităţi: Padeş, Peştişani, Runcu, Arcani, Leleşti, Godineşti, Ciuperceni, Cîlnic, Teleşti, Stăneşti, Schela, Turcineşti, Muşeteşti, Bălăneşti, Glogova, Cătune, Tismana, Bumbeşti-Jiu.

Colegiul 2

• Mugurel Surupăceanu, PSD, 10.039 voturi (50,65%)

• Gheorghe Mitescu, PDL, 4261 voturi (21,49%)

• Pantelimon Manta, PNL, 3227 voturi (16,28%)

• Iulian Bocşe, PRM, 1178 voturi (5,94%)

• Ion Mocu, PNG, 347 voturi (1,75%)

Colegiul 2 Camera Deputaţilor cuprinde oraşele Novaci, Târgu Cărbuneşti şi comunele Albeni, Alimpeşti, Baia de Fier, Bengeşti Ciocadia, Berleşti, Bumbeşti Piţic, Bustuchin, Crasna, Licurici, Logreşti, Polovragi, Prigoria, Roşia de Amaradia, Săcelu, Scoarţa.

Colegiul 3

• Scarlat Iriza, PSD, 9331 voturi (45,47%)

• Cosmin Popescu, PDL, 7289 voturi (35,52%)

• Virgil Drăguşin, PNL, 1739 voturi (8,47)

• Bebe Tauru, PNG, 913 (4,44%)

• Marcu Tudor, PRM, 605 (2,94)

Colegiul 3 Camera Deputaţilor cuprinde comunele: Aninoasa, Bărbăteşti, Bâlteni, Brăneşti, Căpreni, Cruşeţ, Dănciuleşti, Fărcăşeşti, Hurezani, Jupâneşti, Plopşoru, Săuleşti, Stejari, Stoina, Turburea, Ţânţăreni, Urdari, Vladimir.

Colegiul 4

• Severus Militaru, PDL, 8339 voturi (40,08%)

• Eugen Vâlceanu, PSD, 8196 voturi (39,4%)

• Florentin Gherghescu, PNL, 2589 voturi (12,44%)

• Diana Vânturici, PRM, 690 voturi (3,31%)

• Dorin Ionescu, PNG, 505 voturi (2,42%)

Colegiul 4 Camera Deputaţilor cuprinde oraşele şi comunele: Motru, Turceni, Bolboşi, Borăscu, Dragoteşti, Ioneşti, Mătăsari, Negomir, Samarineşti, Slivileşti, Văgiuleşti.

Colegiul 5

• Vasile Popeangă, PSD, 9887 voturi (51,43%)

• Corneliu Vişoianu, PDL, 6266 voturi (32,59%)

• Ion Pârgaru, PNL, 1458 voturi (7,58%)

• Gheorghe Iliescu, PRM, 855 voturi (4,44%)

• Fimiţa Corlan, PNG, 357 voturi (1,85%)

Colegiul 5 Camera Deputaţilor cuprinde localităţile Rovinari, Ţicleni, Băleşti, Dăneşti, Drăguţeşti şi o parte din Târgu Jiu

Colegiul 6

• Victor Ponta, PSD, 9909 voturi (51,59%)

• Marcel Romanescu, PDL, 5798 voturi (30,18)

• Matei Nădrag, PNL, 1681 voturi (8,75%)

• Gheorghe Bucălăete, PRM, 676 voturi (3,51%)

• Nicolae Mischie, PSR, 585 voturi (3,04%)

Colegiul 6 cuprinde o parte din municipiul Târgu Jiu.

Vizualizări: 143

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Politică:

Citește și: