Universitatea Craiova e de neoprit în play-off

Partida dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova s-a disputat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei a cincea din play-off-ul Ligii 1, iar oltenii s-au impus cu scorul de 3-0. Oltenii par să nu mai aibă adversar în play-off după ce au învins FCSB şi CFR Cluj iar acum a trecut şi de echipa lui Gică Hagi.

Scorul a fost deschis în minutul 15, după un corner al oltenilor și o lovitură de cap, din fața porții, a lui Jovan Markovic.  În minutul 38, Ștefan Baiaram a majorat diferența, după o cursă bună a lui Alexandru Crețu. Nu a mai durat mult și Markovic a punctat din nou, în minutul 45+2, după o pasă foarte bună a lui Andrei Ivan, și a închis astfel jocul la scorul de 3-0.  În partea secundă, deși a presat, Universitatea Craiova nu a mai reușit să înscrie în poarta trupei lui Gheorghe Hagi care a rămas în inferioritate numerică în minutul 90, după ce Adrian Petre a avut o intrare criminală asupra portarului Mirko Pigliacelli. În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova acumulează 39 de puncte și se apropie la un punct de FCSB, echipa de pe locul secund, care are însă cu un meci mai puțin.