Victorie marca Energia

Handbaliştii Energiei şi-au făcut rost de o vacanţă liniştită. Au învins pe teren propriu Potaissa Turda cu 30-28 şi au intrat în vacanţa de Paşte cu zâmbetul pe buze. Elevii lui Andrieş ştiau că orice alt rezultat în afara victoriei ar fi pus în pericol obiectivul şi s-au pus pe treabă din primul minut. Până la pauză au construit un avantaj micuţ de 2 goluri, 16-14, suficient însă cât să-i ducă spre victorie. Graţie golgeterului Apolzan (8 goluri) dar şi a lui Păiuş (5) sau Mazilu şi Asoltanei (câte 4), Energia s-a impus în final cu 30 la 28. „Mă bucur că am putut să-i ajut pe băieţi, atât cât m-a dus fizicul, după patru luni de recuperare. Faza m-a dus la gol şi mă bucur că am câştigat, am luat punctele”, spune pivotul Energiei, Paul Giotoiu, revenit după o accidentare urâtă la tendon. Energia intră în vacanţa de o lună cauzată de meciurile loturilor naţionale de pe locul 6.