Handbal- Victorie pentru evitarea retrogradării

Energia Târgu-Jiu a obținut o victorie importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, împotriva HC Vaslui. Gorjenii s-au impus cu 28-27, după ce la pauză echipa gazdă a condus cu 14-13. Gruparea gorjeană antrenată de Liviu Andrieş a reușit să câștige cele trei puncte puse în joc la capătul unui meci de mare luptă. Elevii lui Andrieș au intrat în avantaj prima oară în minutul 38, 17-16, și au avut o diferenţă maximă de patru goluri, 24-20. Pe final, Vasluiul s-a apropiat la un gol, 27-28, iar Pleșca a apărat o aruncare de la șapte metri, cu 12 secunde înainte de final, însă în timpul rămas gazdele n-au reușit să înscrie golul egalizator. De menționat că Dragnea și Rodrigues au primit cartonașe roșii. Etapa următoare, Energia va juca pe teren propriu cu Poli Timișoara, miercuri 13 mai de la ora 18:00.